Oceń: (0) (0)

dj.neon1

, 2008-06-23 18:33:18, 3 odp

Co to za odznaczenie?

Może zacznę od opisu.
Jest to krzyż, o dolnym ramieniu dłuższym, niebieskie wypełnienie z białym konturem. między ramionami rozpięta jest kwadratowa gwiazda, między każdym z ramion jest 5 ząbków tej gwiazdy. Kółko które jest na środku jest zdrapane. Na odwrocie napisano 16 Dezember 1938, pod tym nieczytelny podpis dowódcy.
Interesuje mnie za co przyznawano takeigo typu odznaczenia, ile ich przyznano, jak się nazywają, kto i komu je przyznawał, ewentualnie czy po dacie można stwierdzić kto i za jaką akcję to dostał.

Jeśli nie wystarcza opis, może poda ktoś jakieś forum gdzie można znaleźć pasjonatów którzy mogą wiedzieć coś więcej. Miejsce gdzie można umieścić zdjęcia, może jakiś e-mail do znawcy w tej dziedzinie.

Odpowiedzi udzielone na to pytanie

5 minut temu


Oceń: (0) (1)

~hej 2010-02-13 12:39:04

Piszę do Ciebie z ogromną prośbą, proszę nie ignoruj mnie... Jest to dla mnie sprawa najwyższej wagi. Chciałam Cię prosić o oddanie głosu w konkursie Tokio Hotel Talent Show. Dostałam się do Top10 , reszta zależy od internautów. Dowygrania bilety na ich marcowy koncert .Czy mogłbyś zagłosować na Prace nr 5 ? http://tokiohotelpoland.com/news.php?readmore=477 Sonda na dole z prawej, aby oddać głos trzeba załżyć konto ale to tylko kilka sekund :) Pozdrawiam Sandra

Oceń: (0) (1)

Patrycjusz 2010-02-13 12:36:19

Jak zauważa Richard Grunberger, w systemie społecznym Trzeciej Rzeszy panował dogmat, który zakładał, że nierówność płci była tak samo wieczna jak nierówność ras. W myśl tego stanowiska, reżim hitlerowski wyznaczał kobietom określone tylko dla nich sfery aktywności społecznej. Jednym z werbalnych świadectw tej polityki był między innymi absolutnie jałowy intelektualnie slogan: "Kinder, Kirche, Küche" ("Dzieci, kościół, kuchnia"). Jego pierwszy człon nie został przy tym sformułowany przypadkowo w liczbie mnogiej; jedną z "miar" kobiety niemieckiej było bowiem rodzenie i wychowywanie licznego potomstwa.

Aby uhonorować kobiety za ich macierzyństwo, na mocy zarządzenia Adolfa Hitlera z 16 grudnia 1938 roku, zostało ustanowione odznaczenie dla matek niemieckich - Das Ehrenkreuz der Deutschen Mutter (Krzyż Honorowy Matki Niemki). Przyznawano je w trzech klasach: pierwszej - dla matek, które urodziły ośmioro i więcej dzieci, drugiej - dla matek, które urodziły od sześciu do siedmiu dzieci i klasie trzeciej - dla matek, które urodziły od czterech do pięciu dzieci. Kobieta, która miała otrzymać Krzyż Honorowy Matki Niemki musiała, oprócz urodzenia określonej liczby dzieci, spełniać także dodatkowe kryteria: rodzice urodzonego dziecka musieli się wykazać posiadaniem "krwi niemieckiej" i "odpowiednim pochodzeniem" (kryterium rasowe), matkę miała cechować "godna postawa", wreszcie, jej dzieci miały być urodzone żywe.

Wniosek o nadanie Krzyża Honorowego Matki Niemki mógł być wnoszony drogą urzędową przez burmistrzów, Ortsgruppenleiterów NSDAP lub wystawiany przez powiatowe oddziały Reichsbund der Kinderreichen (Niemieckiego Związku Rodzin Wielodzietnych). Po ich pozytywnym zaopiniowaniu, najpierw przez Gesundheitsamt (Urząd Zdrowia), a następnie Kreisleitera NSDAP, wnioski o nadanie krzyża honorowego były przekazywane dalej do wyższych władz administracyjnych. Ostateczna decyzja o nadaniu odznaczenia należała do Adolfa Hitlera.

Po pozytywnym zaopiniowaniu wniosku o nadanie Krzyża Honorowego Matki Niemki odznaczenie to było wręczane uroczyście przez Ortsgruppenleitera w Dzień Matki (Muttertag) - obchodzony w Trzeciej Rzeszy zwykle w drugą niedzielę maja. Do odznaczenia dołączano dyplom z gratulacjami od Adolfa Hitlera i Heinricha Himmlera.

Noszenie Krzyża Honorowego Matki Niemki było zarezerwowane na czas świąt państwowych; na co dzień noszono jego miniaturowe repliki, które przypinano do ubrania. Odznaczenie miało formę niebieskiego krzyża łacińskiego (nieprzypadkowa symbolika quasireligijna) z białymi krawędziami. Na skrzyżowaniu jego ramion znajdowała się okrągła tarcza wypełniona porcelaną. Na jej środku, na białym tle, była umieszczona czarna swastyka. Wokół metalowej krawędzi wspomnianej tarczy biegł napis: "Der Deutschen Mutter". Ze środka krzyża wychodziły na zewnątrz metalowe stylizowane wiązki promieni. Na rewersie odznaczenia były wygrawerowane: data ustanowienia Krzyża Honorowego Matki Niemki ("16 Dezember 1938") i podpis Adolfa Hitlera. Części metalowe Krzyża Honorowego Matki Niemki były, odpowiednio dla każdego stopnia, pokryte kolorami: złotym, srebrnym lub brązowym. Do uchwytu umieszczonego w górnej części pionowej belki krzyża była dołączona wstążka (odznaczenie noszono zawieszone na szyi). Na jej białym tle biegły równolegle trzy niebieskie pasy - jeden szerszy, a po jego bokach dwa pojedyncze - cieńsze.

Oceń: (0) (0)

cytrynkaa12 2008-06-25 14:10:40

http://pl.wikipedia.org/wiki/Krzy%C5%BC_dla_Matek
Myślę, że to ten krzyż :)


Zgłoś nadużycie

Dodaj odpowiedź do pytania

Teraz bez logowania

Zadaj własne pytanie

Teraz bez logowania

Inne pytania z tej kategorii

Siemaa:D Znacie może...

Autor: CallMeMaybe, Odpowiedzi: 3

Z kim najlepiej...

Autor: Patrycjusz, Odpowiedzi: 2

co w UK?

Autor: gratify, Odpowiedzi: 1

Co to za odznaczenie?

Autor: dj.neon1, Odpowiedzi: 3