Oceń: (0) (0)

Baja70

, 2008-05-30 18:45:05, 3 odp
Tematy: czasownik

Angielski-have got?

Uczono mnie,ze czasownik to have laczy sie z"got",czyli np.

I have got a car.Moj syn uczy sie bez "got".Dlaczego?Mnie kiedys uczono,ze zaprzeczenie to I haven't a jego ucza I don't have.

Dlaczego?

Odpowiedzi udzielone na to pytanie

5 minut temu


Oceń: (0) (0)

Chemar 2008-06-02 09:27:56

Racja. Brytyjska angielszczyzna i amerykańska wywierają wzajemnie na siebie wpływ. W tym wypadku Brytyjczycy przejęli formę amerykańską i stosują ją oprócz swojej "ortodoksyjnej" have got. Warto dodać, że stosując formę have zamiast have got traktujemy czasownik jako czasownik zwykły i w pytaniach i przeczeniach stosujemy operator do/does.

Oceń: (0) (0)

Slavtom 2008-05-31 12:17:49

Formę "have got" używają częściej Brytyjczycy oraz uczący się brytyjskiej odmiany angielskiego jak również użytkownicy, których angielski jest drugim językiem. "Have" (jako zwykły czasownik) częściej używają Amerykanie. Kiedyś gramatycy wmawiali Brytyjczykom, iż forma "have" nie jest właściwa. Obecnie w gramatykach obu odmian są dopuszczalne obie formy. Dawniej nie uczono formy "have", zawsze było z "got". Teraz odchodzi się od ksiażkowego angielskiego z lat 70. czy 80. W większości podręczników dla szkół wprowadzane są obie formy.

Oceń: (0) (0)

Mullrof 2008-05-30 20:10:02

To jest jedno i to samo.
W polskim tez czesto mowimy cos na rozne sposoby. Nie bede wymyslal takich sytuacji bo mysle ze to jest oczywiste.
Kolejna sprawa dlaczego twojego syna ucza w ten sposob a nie jak ciebie? Nie ma to zwiazku napewno z tym ze teraz mowi sie inaczej, ze cos jest przestarzale czy takie tam... Nauczycielowi widac wygodniej uczyc dzieci w ten sposob. W sumie kazdy nauczyciel mowi co innego ale kazdy ma racje. Nie ma najmniejszego powodu by sie tym przejmowac.

:-)

Zgłoś nadużycie

Dodaj odpowiedź do pytania

Teraz bez logowania

Zadaj własne pytanie

Teraz bez logowania

Inne pytania z tej kategorii

Napisz notatkę (6-7...

Autor: Mil7676, Odpowiedzi: 5

Co to znaczy "ave...

Autor: witek, Odpowiedzi: 6

dlaczego po wiośnie i...

Autor: ~elo, Odpowiedzi: 3

"ogniem i mieczem"

Autor: koniara6, Odpowiedzi: 1