Oceń: (0) (0)

kpuchala

, 2008-05-09 08:17:37, 4 odp

Jakie są faktyczne zagrożenia dla udziałowca/prezesa w sp. z o.o. dotyczące długów spółki?

Mam zamiar założyć sp. z o.o. i mam zamiar wziąść kredyt w imieniu tej spółki. Jak wygląda zagrożenie dla mnie, jako osoby fizycznej, wynikające z niespłacenia tego kredytu lub innej należności? Chodzi mi tutaj bardziej o pewne kruczki czy meandry polskiego prawa, niż rzeczy wynikające wprost z KSH. Chodzi o takie rzeczy, o których na początku się nie myśli, bo, jak wiadomo, teoretycznie w sp. z o.o. odpowiada się tylko co do wielkości wniesionego wkładu.

Jest bardzo prawdopodobne, że będę chciał oddać lub sprzedać całość udziałów komuś z rodziny. Nie będę wtedy w stanie zadbać o spłatę kredytu. Co mi grozi w takim wypadku? To ja w imieniu firmy wziąłem kredyt, który teraz ktoś inny nie spłaca.

Może jakieś przykłady faktyczny spraw i jak zostały rozwiązane.

PS. W Kodeksu Spółek Handlowych przeczytałem dział poświęcony sp. z o.o. i odpowiedzialności cywilnoprawnej (rozdział 7, Art od 291 do 300), ale pewnych rzeczy niestety nie rozumiem.

Odpowiedzi udzielone na to pytanie

5 minut temu


Oceń: (0) (0)

~fill 2018-07-03 19:19:36

Na temat kredytów bardzo wiele jest napisane tutaj http://www.kredyty-gotowkowe.net porady, opinie klientów, oceny banków oraz odpowiedzi na trudne pytania, warto zajrzec

Oceń: (0) (0)

Elżbieta Hanna 2008-05-16 19:43:42

Musiałbyś być członkiem zarządu. Generalna zasada jest taka, że jeżeli spółka nie spłaca swoich zobowiązań to odpowiedzialność przenosi się na członków zarządu. Są wyjątki np. złożenie w odpowiednim czasie wniosku o upadłość (wyłączone z tego jest ZUS i skarbówka) lub gdy członek zarządu wskaże majątek spółki z którego można wyegzekwować zobowiązanie.
W przypadku gdy zostaje się poręczycielem kredytu to odpowiada się za spłatę jak kredytobiorca, czyli do wysokości kredytu wraz z odsetkami a nie wkładu wniesionego do spółki ( to reguluje Kodeks Cywilny).
W przypadku zobowiązań budżetowych i ZUS udziałowiec odpowiada całym swoim majątkiem.

Oceń: (0) (0)

kpuchala 2008-05-09 14:01:27

Skupmy się teraz na kredycie. Kim bym musiał precyzyjnie być w spółce i jakie papiery podpisać, żeby odpowiadać za kredyt do jego wysokości całym swoim majątkiem, a nie tylko wkładem do spółki?

Oceń: (0) (0)

mirgag 2008-05-09 10:18:49

Jako "wspólnik spółki" odpowiadzasz do wysokości swego wkładu w spółce.


Jeśli bierzesz kredyt "w imieniu spółki", spółka, wspólnicy, poręczyciele itd. odpowiadają do wysokości kredytu.


Są to dwie różne sprawy.

Zgłoś nadużycie

Dodaj odpowiedź do pytania

Teraz bez logowania

Zadaj własne pytanie

Teraz bez logowania

Inne pytania z tej kategorii

ile masz kasy w baNKU ?

Autor: farelka, Odpowiedzi: 1

Współpraca - czy to...

Autor: ANCZESKA, Odpowiedzi: 2

Czy student...

Autor: tadek_krot, Odpowiedzi: 4

Co to jest planowanie...

Autor: JN100, Odpowiedzi: 2