Oceń: (0) (0)

aciatka

, 2008-02-04 09:34:49, 2 odp
Tematy:

Jaki był wpływ utworzenia Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej na dalsze losy świata?

Jaki był wpływ utworzenia Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej na dalsze losy świata?

Odpowiedzi udzielone na to pytanie

5 minut temu


Oceń: (0) (0)

Cymbia 2008-02-18 14:38:24

Pojawiło się nowe, młode państwo o całkowicie odmiennym sposobie rządów- odrzuciło ono tradycje europejskie i skupiajac się na ideałach oświeceniowych wytworzyło nowy system(który jednakże wciąż ewoluował). Naistotniejsze jest jednak to, ze państwo to, pod koniec XIX zaczęło mieć coraz większy wpływ na świat(doktryna Monroego z 1853r. wystosowana przez amerkanów mówiła o tym, ze PAństwa Św. przymierza nie mają prawa wtracac sie w spary ameryki południowej, bo jest to domena USA). Jego hegemonie ugruntowały I i( w szczególności) II wojna światowa. Po 1945 równowaga polityczna światra miała charkter dwubiegunowy, potęgami były ZSRR wraz ze swoim systemem panstw satelitarnych oraz właśnie USA i jej sojusznicy( uzależnieni od niej gospodarczo, patrz Plan Marshala). Jeśli jednak II wojna światowa(nazywana równiez europejska wojną domową) wyczerpała panstwa europejskie, a tekże ZSRR, któremu poniosła ogromne straty, to USA zyskało wtedy niepodważalną pozycje hegemona, zarówno politycznie, jak i militarnie oraz przede wszytskim gospodarczo. W czasie zimnej wojny było przeciewagą dla ZSRR, poniewaz jednak ich hegemonia opierała się na innych zasadach niż ZSRR, gł. potędze gospodarczej, po roku 89(upadek ZSRR) pozostało jedymnym supermocarstwem. Jego obecne wpływy nie trudno zauważyć, choc trzeba przyznac, ze pełni juz zupełnie inną role niz w czasie zimnej wojny, a ,mniejsze państwa, w wyniku ugruntowania systemów pokojowych, posiadaja większą inoicjatywę w kwestaich miedzynarodowych. USA wciąż pozostaje jednak potęgą-choc teraz najwazniejsza jest jego siła gospodarcza. Istotne jest równiez to, ze państwa starja się tworzyc przeciwwagę dla tejze siły-był to jeden z powdów powstanie UE(ale tych powodów było o wiele więcej!),
Podsumowujac, USA, jako państwo położone w innej części swiata, oddalone od wielu europejskich konflików, mogło z poiczatku wzrastac w siłę, aby później porzucić politykę izolacjonizmu i przyłączyć się do walki o hegemonię w świecie, z której wyszło zwycieżko.
Ostrzegam, ze jest to bardzo okrojone studium tematu-właściwie podejście najprawdopodobniej mogłoby mieć wiele stron, bo USA miało i ma wpływ ogromny(w dziedzinie gospodarczej, politycznej i społecznej).
Cymbia.

Oceń: (0) (0)

Mała Ada 2008-02-18 12:00:05

 http://pu.i.wp.pl/?k=MzIzMzYxNTUsNDMyNTk2&f=rose.gif" border=0>

Zgłoś nadużycie

Dodaj odpowiedź do pytania

Teraz bez logowania

Tematy:

Pytania: << Poprzednie Następne >>

Zadaj własne pytanie

Teraz bez logowania

Inne pytania z tej kategorii

siema sprawaa...

Autor: ~zonek, Odpowiedzi: 1

kiedy...

Autor: KrzysztofMoskal, Odpowiedzi: 1

JAK NAPISAĆ OGŁOSZENIE???

Autor: DANIELOSSO, Odpowiedzi: 4

Historia ?

Autor: Angela2603, Odpowiedzi: 3

Jakie były reformy...

Autor: dagulka290595, Odpowiedzi: 1