Oceń: (0) (0)

smilen

, 2008-01-20 17:12:47, 1 odp
Tematy: jeszcze, proszę

Czy należy mi się zachowek ?

Moja mama zmarła nie zostawiając testamentu. Pare lat przed śmiercią zapisała mojemu bratu udziały w kamienicy. Po śmierci zwrócilismy się do sądu o podział spadku bo zostało jeszcze pole i mieszkanie. Tato zrzekł się wszystkiego na rzecz nas. Czyli dwóch synów. Sąd przydzielił nam po 1/2 spadku. Pole sprzedaliśmy i do połowy podzieliliśmy się pieniędzmi. Z mieszkaniem jest juz problem. Bo on niechce mi spłacić połowy zależoności. Mówi, ze sprawe odda do sądu i ją wygra. A spłacac nam bedzie nawet 30lat. Czy tak może być ? A nadmieniam, że jest nieściągalny jeżeli chodziło by kiedyś o komornika. Twierdz, ze jemu sąd przyzna prawo do lokalu. Bo ja tam nie mieszkam, a on robi wszytskie opłaty. I ta druga sprawa z tymi udziałami. On teraz je sprzedaje. Wezmie za nie 220tys. Czy mi z tego coś się nie należy? Czy nie przysługuje mi zachowek za te udziały? Proszę mi doradzić co mam robić. Bo jestem bezsilny. Z  poważaniem Bogusław.
                                 

Odpowiedzi udzielone na to pytanie

5 minut temu


Oceń: (0) (0)

K.N. 2008-01-22 23:57:52

Bogusławie,jeśli wartość twojej części spadku jest mniejsza od 1/4 wartości całego majątku po mamie,to masz prawo do wyrównania na drodze sądowej,swojej części spadku.

Jeśli jednak to,co odziedziczyłeś po mamie,przewyższa wartością tę 1/4, to,niestety,nie należy Ci się zachowek.

Co do tego,że brat twierdzi,że sąd przyzna mu mieszkanie,bo on jest tam zameldowany i płaci rachunki, to BZDURA!

Mieszkanie w połowie jest twoją własnością i wystąp do sądu o jego podział - nie obowiaj się,że brat będzie spłacał cię 30 lat - straszy Cię!
Weż dobrego adwokata i wystąp o sprzedaż mieszkania przez komornika na podstawie nakazu sądowego,a przed tym ustal wartość mieszkania i niech adwokat zadba,by brat nie miał prawa sprzedać mieszkania sam,a ciebie spłacił,bo sprzeda je za 1000zł. i odda Ci 500!
Pozdrawiam, K.N.

Zgłoś nadużycie

Dodaj odpowiedź do pytania

Teraz bez logowania

Zadaj własne pytanie

Teraz bez logowania

Inne pytania z tej kategorii

Czy rodzeństwu należ...

Autor: ~Ewa, Odpowiedzi: 4

prawo do zachówku -...

Autor: kasiamolska, Odpowiedzi: 3

Co mi się należy po...

Autor: wodniczek, Odpowiedzi: 2

Czy sie należy!?

Autor: angela.wro, Odpowiedzi: 1

Po jaki czasie bank...

Autor: krzysek, Odpowiedzi: 2