Oceń: (0) (0)

don_ildebrando

, 2006-09-21 09:24:33, 1 odp

spadek po matce

Witam! W czerwcu zmarła moja mama. Pozostawiła po sobie mieszkanie spółdzielcze-własnościowe(mieszkanie ma 38m2),oraz akcje firmy w której pracowała (są zdeponowane w banku). W jaki sposób zacząć całe postępowanie spadkowe? czy muszę zapłacić podatek od tego spadku?  Mama miała jeszcze debet na koncie osobistym,czy muszę go spłacić? Z poważaniem Paweł Kuryś.

Odpowiedzi udzielone na to pytanie

5 minut temu


Oceń: (0) (0)

andrzej 2006-09-21 14:31:45

Do sądu nalezy złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po matce (opłata 40,-). Nalezy załączyć akt zgonu oraz swój akt urodzenia. Należy podać czy matka miała też inne dzieci (wtedy ich adresy), oraz jeżeli mąż żyje - jego adres, chyba że byli rozwiedzeni.
W tej sytuacji spadkobranie trzeba będzie jednak robić - chociażby ze względu na mieszkanie. Dziedziczy się niestey nie tylko aktywa, ale też pasywa tj. długi... Odrzucenie spadku spowodowało z kolei również utratę praw do mieszkania oraz akcji...
Urząd skarbowy zwróci się o przesłanie informacji o spadku dopiero po sądowym ustaoeniu spadkobiercy. O ile Pan zamieszkuje w tym mieszkaniu, zakładam że nie przekroczy Pan kwot wolnych od podatku spadkowego. W razie przekroczenia - kwota spadku będzie w tej sytuacji nieznaczna.

Zgłoś nadużycie

Dodaj odpowiedź do pytania

Teraz bez logowania

Zadaj własne pytanie

Teraz bez logowania

Inne pytania z tej kategorii

Witajcie czy jeśli...

Autor: lenka27, Odpowiedzi: 5

Wójek posiadał 60 %...

Autor: Pearl221, Odpowiedzi: 1

Czy w testamencie...

Autor: ciacho_26, Odpowiedzi: 1

Jak załatwić sprawę o...

Autor: Anna64, Odpowiedzi: 1

Jakie dokumenty są...

Autor: lucek28, Odpowiedzi: 1