Zgadzam się połowicznie z powyższym sprostowaniem, że zużyty sprzęt (nawet zakładowy) można kwalifikować do odpadów komunalnych, ale tylko ten niezawierający odpadów niebezpiecznych.
Bowiem zgodnie z definicją z art. 3 ust. 3 pkt 4 ustawy o odpadach, przez odpady komunalne rozumie się ?odpady powstające w gospodarstwach domowych, a także odpady niezawierające odpadów niebezpiecznych pochodzące od innych wytwórców odpadów, które ze względu na swój charakter lub skład są podobne do odpadów powstających w gospodarstwach domowych?.
Brak mi tutaj spójności w odpowiedzi Specjalisty. Jeśli Pani Joanna cytuje ustawę i wytyczne z MŚ - "Ilekroć w ustawie jest mowa o zużytym sprzęcie pochodzącym z gospodarstw domowych, rozumie się przez to również zużyty sprzęt pochodzący z innych źródeł, który ze względu na charakter i ilość jest podobny do zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych (art. 3.2). Do takiego sprzętu zalicza się m.in. sprzęt komputerowy i telefony (wg wytycznych Ministerstwa Środowiska z 4.12.2006 r.)." - to dlaczego odpady wymienione w pytaniu mają kody odpadów przemysłowych, a nie komunalnych - 20 01 35* lub 20 01 36 ?
Zasady postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym określa ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym - Dz. U. Nr 180/2005 r., poz. 1495.
Zużyty sprzęt elektroniczny nie może być umieszczany łącznie z innymi odpadami (art. 36), musi być przekazany firmie zarejestrowanej w GIOŚ, z tym że zużyty sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych należy oddać zbierającemu zużyty sprzęt też zarejestrowanemu w GIOŚ (art. 35).
Zbierającym zużyty sprzęt jest prowadzący punkt zbierania zużytego sprzętu, w tym sprzedawca detaliczny i sprzedawca hurtowy, oraz gminna jednostka organizacyjna prowadząca działalność w zakresie odbierania odpadów komunalnych i przedsiębiorca posiadający zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych (art. 3.1.16).
Ilekroć w ustawie jest mowa o zużytym sprzęcie pochodzącym z gospodarstw domowych, rozumie się przez to również zużyty sprzęt pochodzący z innych źródeł, który ze względu na charakter i ilość jest podobny do zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych (art. 3.2). Do takiego sprzętu zalicza się m.in. sprzęt komputerowy i telefony (wg wytycznych Ministerstwa Środowiska z 4.12.2006 r.).
Dla powstałego w zakładzie zużytego sprzętu należy wystawić kartę ewidencji odpadu i kartę przekazania odpadu (art. 36 ustawy o odpadach). Nie dotyczy to jedynie przypadków określonych w rozporządzeniu ? Dz. U. Nr 152/2001 r., poz. 1735.
Zużyty sprzęt elektroniczny lub jego części klasyfikuje się według katalogu odpadów jako odpady o kodach:
- 16 02 13* - Zużyte urządzenia zawierające niebezpieczne elementy (1) inne niż wymienione w 16 02 09 do 16 02 12,
- 16 02 14 - Zużyte urządzenia inne niż wymienione w 16 02 09 do 16 02 13,
- 16 02 15* - Niebezpieczne elementy lub części składowe usunięte z zużytych urządzeń,
- 16 02 16 - Elementy usunięte z zużytych urządzeń inne niż wymienione w 16 02 15
gdzie:
(1) Do niebezpiecznych składników z elektrycznych i elektronicznych urządzeń można zaliczyć akumulatory i baterie wymienione w 16 06 i oznaczone jako niebezpieczne, przełączniki rtęciowe, szkło z lamp kineskopowych i inne szkło aktywne itp.
Z powyższego objaśnienia wynika, że do odpadów niebezpiecznych 16 02 13* należy zaliczyć:
- monitory (ze względu na lampy kineskopowe),
- komórki (jeżeli zawierają baterie niebezpieczne).
Witam
Sprzęt oddać firmie specjalistycznej.
Kartę wystawić trzeba.
Kod: 16 02 14.
Pozdrawiam
Pytania: << Poprzednie Następne >>