Oceń: (0) (0)

retman64_

, 2007-11-27 21:02:22, 3 odp
Tematy:

Na jakim oleju trzeba jeżdzić po 110 tyś. km przebiegu?

Odpowiedzi udzielone na to pytanie

Odpowiedzi retman64_:

retman64_ 2007-12-07 21:26:19

Zgodnie z Pana zaleceniami podaję garść danych mojego pojazdu: Daewoo Espero 1,8  8-mio zaworowy.(1999r.) Dziekuję za zainteresowanie moim problemem.

Dyskusja:

5 minut temu


Oceń: (0) (0)

SpeedR 2007-12-19 12:44:22

Witam,

Tak się składa, że akurat ten model auta jest mi dość dobrze znany.

Wg specyfikacji fabrycznej firmy Daewoo do silnika 1,8 8V producent przewidział olej półsyntetyczny 10W - 40 (z łatwo dostępnych na naszym rynku) o klasie jakościowej minimum SF.

Duże znaczenie ma fakt, jakim olejem auto było smarowane do tej pory.
Jeśli był to olej syntetyczny (o lepkości np. 5W-40, 5W-50, oraz klasie jakościowej SJ, wieloezonowy) i jednocześnie brak jest spostrzeżeń co do niesprawności ujawniającej się dużymi ubytkami oleju, nie warto zmieniać go na olej o niższej specyfikacji, gdyż właśnie ten "płyn ustrojowy" w największej mierze odpowiada za żywotność jednostki napędowej.

Jeśli natomiast nie wie Pan na jakim oleju auto poruszało się wcześniej, dla bezpieczeństwa zastosował bym właśnie dobrej klasy olej półsyntetyczny, będący tzw. półśrodkiem pomiędzy dobrym jakościowo olejem syntetycznym, a starej daty - olejem mineralnym.

Niestety istnieje duże prawdopodobieństwo, że w wyniku zastosowania oleju syntetycznego w pojeździe, który wcześniej eksploatowany był na oleju mineralnym, lub półsyntetycznym - dojdzie do awarii.
Dzieje się tak ponieważ, współczesne oleje syntetyczne posiadają bardzo silnie "płuczące" związki chemiczne, a co za tym idzie, doskonale "czyszczą" wnętrze jednostki napędowej z nagaru i szlamów powstałych w procesie spalania.

Gwałtowne wypłukanie wspomnianych nagarów i innych zanieczyszczeń najprawdopodobniej doprowadzi do rozszczelnienia jednostki napędowej, a więc powstania wycieków.
Z drugiej strony, wypłukane z kanałów olejowych zanieczyszczenia mogą doprowadzić do całkowitego zatkania medium filtracyjnego w filtrze oleju, a w konsekwencji do całkowitej utraty smarowania i dalej - zniszczenia silnika.

Podsumowując...
Jeśli stał się Pan nowym użytkownikiem auta, i nie posiada Pan wiedzy na temat wcześniej stosowanego oleju, najbezpieczniej będzie użytkować auto na oleju półsyntetycznym.

Jeśli natomiast auto wcześniej poruszało się na dobrej klasy oleju syntetycznym i jednocześnie silnik nie jest wyeksploatowany, oraz nie pobiera nadmiernie oleju (niewielkie ubytki są zjawiskiem całkowicie normalnym) nie ma potrzeby przechodzić na olej o niższych parametrach.

Jeśli miał by Pan jeszcze jakieś pytania postaram się pomóc.

Pozdrawiam
Łukasz Bielakowski

Pomocy 11 minut temu

Zobacz też: tylko mi się to wydaje dziwne ??
Oceń: (0) (0)

retman64_ 2007-12-07 21:26:19

Zgodnie z Pana zaleceniami podaję garść danych mojego pojazdu: Daewoo Espero 1,8  8-mio zaworowy.(1999r.) Dziekuję za zainteresowanie moim problemem.

Oceń: (0) (0)

SpeedR 2007-11-28 15:41:05

Generalnie rzecz ujmując, ewentualna zmiana specyfiki stosowanego oleju silnikowego powinna nastąpić jedynie w przypadku wykrycia niesprawności polegajacej na naturalnym zużyciu elementów mechaniki (pierścienie tłokowe, uszczelnienia zaworowe, itp.) w silniku.
Przebieg ma tu o tyle niewielkie znaczenie, że silniki zużywają się w bardzo różnym stopniu na co wpływ ma szereg czynników, jak np:
- warunki eksploatacji
- typ pojazdu
- specyfika jazdy (styl jazdy kierowcy)
itp.
Zupełnie inne wymagania dotyczące oleju będą miały nowoczesne auta, wyposażone w silniki wysokoprężne nowej konstrukcji, jeszcze inne pojazdy wyposażone w system pompowtryskiwaczy (popularne jednostki TDi grupy VAG) a jeszcze inne, leciwe auta z jednostkami benzynowymi.

Odpowiedź na postawione pytanie jest więc bardzo trudna.

Jeśli będzie pan w stanie podać nieco więcej szczegułów dotyczących pojazdu, chętnie postaram się pomóc w doborze odpowiedniego oleju.

Serdecznie pozdrawiam
Łukasz Bielakowski
[email protected]

Zgłoś nadużycie

Dodaj odpowiedź do pytania

Teraz bez logowania

Tematy:

Pytania: << Poprzednie Następne >>

Zadaj własne pytanie

Teraz bez logowania

Inne pytania z tej kategorii

Czy nowy czynnik...

Autor: Hiacynt, Odpowiedzi: 1

Od kiedy nie trzeba...

Autor: ~aaa, Odpowiedzi: 2

peugeot 405 (ważne!)...

Autor: ~yeti, Odpowiedzi: 2

Jaka jest wysokośc...

Autor: andborallegro, Odpowiedzi: 106

Czy wesołe miasteczka...

Autor: maciek.bb, Odpowiedzi: 2