Oceń: (0) (0)

bobo8

, 2006-09-16 13:08:21, 2 odp
Tematy: mieszkanie

czy bede placil zachowek gdy jestem spadkobierca i otrzymalem darowizne

witam.z moich pieniedzy matka przeksztalcila mieszkanie na wlasnosciowe i uczynila mnie jedynym spadkobierca,innego majatku nie miala.8 lat temu aktem darowizny matka uczynila mie wlascicielem tego mieszkania,opiekujac sie matka[choroba] mam pytanie czy po smierci matki bede musial placic zachowek mojemu rodzenstwu,ktorzy juz za zycia matki ,sa o tym przekonani. z powazaniem bobo8

Odpowiedzi udzielone na to pytanie

5 minut temu


Oceń: (0) (0)

bobo8 2006-09-19 20:18:15

witam ponownie.dziekuje za post, z tego co wyczytalem z kodeksu jezeli matka dozyje 10 lat od chwili darowizny mieszkania,to ja nie bede placil zachowku.w sieci korzystalem z 5 prawnikow platnych i 3 napisalo ze nie bede placil po 10 latach a 2 ze darowizna wchodzi w sklad masy spadkowej i bede placil,ale sam tez bede uprawniony do zachowku.pogubilem sie w tym zawilym temacie i sie zastanawiam skad wezme pieniadze na splate rodzenstwa,gdy jestem rencista,a mieszkania w szalonym tempie drozeja pozdrawiam bobo8

Pozostałe 11 minut temu

Zobacz też: Kim chcecie być w przyszłości ?
Oceń: (0) (0)

andrzej 2006-09-16 14:38:45

Kwestię tę reguluje Kodeks cywilny w art. 994:

Art. 994. § 1.
Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn,
zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej
niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na
rzecz osób nie będących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku.


§ 2. Przy obliczaniu zachowku należnego zstępnemu nie dolicza
się do spadku darowizn uczynionych przez spadkodawcę w czasie, kiedy
nie miał zstępnych. Nie dotyczy to jednak wypadku, gdy darowizna
została uczyniona na mniej niż trzysta dni przed urodzeniem się
zstępnego.


Zgłoś nadużycie

Dodaj odpowiedź do pytania

Teraz bez logowania

Zadaj własne pytanie

Teraz bez logowania

Inne pytania z tej kategorii

Porada dla znalazcy?

Autor: lwgula, Odpowiedzi: 1

Jak załatwić sprawę o...

Autor: Anna64, Odpowiedzi: 1

Czy jeśli jestem po...

Autor: ag22, Odpowiedzi: 2

Po jaki czasie bank...

Autor: krzysek, Odpowiedzi: 2

CO TRZEBA ZROBIC W...

Autor: PAT115, Odpowiedzi: 1