Oceń: (0) (0)

alyz20

, 2007-05-13 16:25:18, 3 odp

Czy smród na wsi jest dozwolony? Czy da się z tym walczyć?

Kupując działkę we wsi Osiek powiat Wieruszowski gm. Galewice na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Dolina rzeki Prosny nie byłem świadom tego, że sąsiad 3 domy dalej pierwszy rok prowadzi działalność gospodarczą związaną z hodowlą trzody chlewnej a mianowicie świń. Jest ich około 400 sztuk. Tak się składa że wiatr z reguły wieje z zachodu i wprost na moja działkę przynosi ze sobą wspaniały smród który w pewnych momentach może doprowadzić do wymiotów... i którego nie mogą znieść okoliczni mieszkańcy. Czy da się z tym w jakiś sposób walczyć i czy położenie wsi w obszarze chroninionym ma jakiś wpływ?? proszę o odpowiedź;]

Odpowiedzi udzielone na to pytanie

5 minut temu


Oceń: (0) (0)

wilczynska 2007-05-14 10:54:40

Nie ma tu znaczenia, że jest to posiadłość na terenie obszaru chronionego krajobrazu. Obecne przepisy ochrony środowiska nie regulują odorów. Art. 222.5 ustawy - Prawo ochrony środowiska mówi, że Minister Środowiska może określić, w drodze rozporządzenia, wartości odniesienia substancji zapachowych w powietrzu i metody oceny zapachowej jakości powietrza, jednak jeszcze tego rozporządzenia nie ma.


Zamiast tego ukazał się 6.03.2007 r. rządowy projekt "ustawy o przeciwdziałaniu uciążliwości zapachowej", był on zamieszczony na stronach ministerstwa do konsultacji społecznych. Projekt przewiduje, że wójt, burmistrz lub prezydent miasta będzie mógł wydawać odpowiednie decyzje związane z brzydkimi zapachami, a odpowiednia gminna komisja będzie oceniać na nos, czy jest uciążliwość zapachowa. Każdy ma prawo uczestniczyć w procesie legislacyjnym, więc jak już projekt znajdzie się w Sejmie, proponuję pisać do Sejmu i Senatu odpowiednie uwagi do projektu ustawy.


Obecnie problem brzydkich zapachów można rozstrzygać sądownie na podstawie art. 144 w związku z art. 222. § 2 Kodeksu cywilnego, które mówią:


- art. 144: "Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych."


- art. 222 § 2: "Przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń."


Jednak trudno przewidzieć, jak dany sąd będzie rozumiał "zgodność z prawem".

Oceń: (0) (0)

alyz20 2007-05-13 22:19:34

No tak ale to jest prywatny jeden własciciel który to założył... i niekogo nie zatrudnia a gmina masz racje nic nie zrobi bo pieniądz w tym kraju robi pieniądz jesli jeszcze moge liczyć na jakąś pomoc to proszę. Na bierząco będe informował co i jak
Pozdrawiam wszystkich

Oceń: (0) (0)

tygras 2007-05-13 17:12:17

Widziałem jakiś czas temu w 'sprawa dla reportera' reportarz opisujący dokładnie to samo zjawisko. Najlepsze ujęcie to jak właściciel fermy stał sobie obok mówiąc, że jemu nie śmierdzi, a reporter ze smrodu ledwo wytrzymywał. Morał był z tego jeden:
- nie ma w prawie określenia co to smród, bo to odczucie subiektywne. Mi np. śmierdzą niektóre kosmetyki damskie i wytrzymać w obecności pewnych kobiet przez to nie mogę ;)
- jest to walka z wiatrakami, bo gminie taka działalność chlewni przynosi nie małe dochody z podatków/ miejsca zatrudnienia ludzi etc. i wątpię aby chciała pomóc w zwalczeniu tego smrodu...
Nie wróżę za dobrze....
daj jednak znać jak się boje potoczyły bo to ciekawy temat i chciałbym aby w końcu obywatel wygrał :)
POWODZENIA


Pozdrawiam
www.rewizja.net

Zgłoś nadużycie

Dodaj odpowiedź do pytania

Teraz bez logowania

Zadaj własne pytanie

Teraz bez logowania

Inne pytania z tej kategorii

Niewiem w co...

Autor: Adulinka2601, Odpowiedzi: 3

Czy mając 14 lat mogę...

Autor: adranek123, Odpowiedzi: 1

zawartosc Mn w MnSO4

Autor: ~Daro, Odpowiedzi: 1

Czy są konkretne...

Autor: majowka.81, Odpowiedzi: 2

Gdzie moge dowiedzieć...

Autor: marcin krak, Odpowiedzi: 6