Oceń: (0) (0)

keenb

, 2007-05-05 15:03:13, 9 odp
Tematy: sposób

Dlaczego czas przelotu samolotu np. z Europy do Ameryki jest inny niż z Ameryki do Europy?

Chodzi mi o to aby w odpowiedzi, w sposób dydaktyczny ale intuicyjny, wykazać że na ten fakt nie wpływa ruch obrotowy ziemi.

Odpowiedzi udzielone na to pytanie

5 minut temu


Oceń: (0) (0)

~profesorniezwyczajny 2018-01-10 14:25:01

bo w ameryce juesej kupuje sie cudowne gadżety i żre smieciowe żarcie więc samolot z ciezszymi pasazerami i tonami dupereli pokupywanych jest cięższy i wolniej leci

Oceń: (0) (0)

~jejku 2014-10-04 22:22:42

Logiczne wyjaśnienie jest tylko jedno, no, może dwa -bo obrót ziemi wraz z atmosferą jest fizycznie niemożliwy- ziemia albo się nie obraca w okół swojej osi, albo żyjemy wewnątrz ziemi...

Oceń: (0) (0)

~Janusz 2014-10-01 16:29:36

Bo istnieją tzw.prądy strumieniowe.Kiedy lecisz z prądem poruszasz się szybciej kiedy odwrotnie ,wolniej.Ruch obrotowy ziemi nie ma tu nic do rzeczy.Gdyby miał to w czasie bezwietrznej pogody balon pokonywał by jakąś odległość.

Oceń: (0) (0)

~kola 2014-03-14 11:14:51

To wszystko nie pasuje. Na równiku prędkość ziemi to 40000/24= 1666km/h. Na naszych szerokościach geo promien jest mniejszy a i obwód tez 10000/24= 416 k/h. Samolot startująć z Warszaway ma prędkość ziemi i włąsną i one się sumują a w druga stronę odejmują czyli samolot np. smigłowy nigdy by nie mógł lecieć z zachodu na wschód. Coś tu nie klapuje. Prądy strumieniowe są z zachodu na wschód ale nie wszędzie na ziemi one są i nie są tak silne a samoloty latają. Samolot leci wzglądem powietrza które go otacza. Nie wiem gdzie problem?

Oceń: (0) (0)

~Bob 2014-02-18 23:03:26

Jesli obiekt /czlowiek/ kreci sie z ziemia to dlaczego wykonujac skok w obu kierunkach ruchu ziemi uzywajac tej samei sily pokona ten sam dystans.Przeciez dziala na niego sila przez ktora kreci sie z ziemia ,czy nie musi jej pokonac skaczac w przeciwnyn kierunku do ruchu ziemi.

Oceń: (0) (0)

graba78 2011-04-24 18:44:20

jak wyglada lot samolotu na rowniku ?tam ziemia obraca sie z predkoscia 40 tyskm/24h co daje ok 1666km/h

Oceń: (0) (0)

lonialomaks 2008-09-10 14:29:24

Lot z Ameryki do Europy trwa dłużej niż odwrotnie, więc teoria kierunku wiatrów odpada.Na samolot w powietrzu jak na każde ciało działają siły bezwładności i dlatego lecąc z zachodu na wschod gonimy, w pewnym stopniu, punkt docelowy.     

Oceń: (0) (0)

keenb 2007-05-16 16:52:54

Bardzo dziękuję za udzielenie mi odpowiedzi. Potwiedziła ona moje przewidywania i dostarczyła argumentów w dyskusji ze zwolennikami wpływu obrotu ziemi.  


Wymyśliłem jeszcze argumenty na to, że nie zależy to od obrotu ziemi. Proszę, ewentualnie,  o korektę.


 


1. Gdyby to zależało od obrotu ziemi to wystarczyłoby wylecieć pionowo np. helikopterem na jakąś tam wysokość, poczekać aż ziemia podjedzie i opaść na dół. Gdyby chciało się wracać, to można zrobić tak samo tylko czekanie byłoby inne bo ziemia musiała by zrobić inną drogę. Niestety to tak nie jest ( i bardzo dobrze bo gdyby obracała się tylko zimia bez atmosfery to ana właśnie zlikwidowałaby już dawno wszelkie nierówności i byłby tyko ocean i nieustający wicher), helikopter znajduje się bowiem stale nad tym samym punktem ziemi. Ziemia obraca się razem z nim i z atmosferą.


 


2. Podobnie np. z balonem. Wypuszczamy balon na nitce. Zakładamy że nie ma wiatru. Balon wylatuje bardzo wysoko, a nitka pozostaje pionowa. Jak uciąć nitkę to balon będzie nadal nad naszą głową. Czyli obrót ziemi nie spowoduje przemieszczenia się balonu z linii pionu. Cała atmosfera obraca się razem z ziemią i nie ma żadnych wzajemnych przemieszczeń z tego tytułu.  Taka różnica prędkości występuje np. między centrum galaktyki a jej peryferiami ale nie na planetach.


 


3. A jeżeli już by jakieś miały być, to wiatr z tego tytułu, wiałby ze wschodu na zachód a nie odwrotnie, jak to ma miejsce w rzeczywistości.


 


4. Gdyby to zależało od obrotu ziemi to skoczkowie w dal chcieli by skakać tylko w kierunku przeciwnym do obrotu ziemi


 


Jeszcze parę uwag które mogą zamieszać w sprawie:


 


1. Można sobie wyobrazić że powiększamy średnicę ziemi aż do miejsca gdzie leci samolot. Wtedy puszczamy tam pociąg z szybkością samolotu i jedziemy. Przeszkodą opóźniającą lub przyśpieszającą podróż będzie tylko wiatr. Pociągowi, zresztą, lżej się jedzie bo powietrze jest rzadsze. Tak właśnie jest z samolotem.


 


2. Gdyby ruch ziemi miał znaczenie to, ponieważ ziemia obraca się z zachodu na wschód, lecąc z Europy bardzo szybko mielibyśmy N.Jork. Natomiast lecąc z N.Jorku samolot musiałby lecieć niesamowicie szybko. Nie mógłby dogonić Warszawy bo ziemia przecież uciekałaby z prędkością 40 000 km (miej, bo przecież nie jesteśmy na równiku). Niech będzie 20 000 km na 24 godz. czyli 833km/h. Samolot musiałby ją przegonić. Długo by mu zeszło.


 


3. Możnaby uważać że wpływ obrotu ziemi jest nieduży, ale jakiś jest. Wyczuwam że ten wpływ jest znaczący tam gdzie zanika przyciąganie ziemi, czyli wiele tysięcy km od powierzchni. Obiekt jest bardzo oddalony od ziemi i widać z niego że ziemia się obraca, czyli on "stoi" a ziemia hula.


Gdyby jednak ten obiekt zbliżył się do ziemi to ona zaczęła by nim miotać tak jak miota nami. Obiekt ten zachowywał by się więc podobnie jak samolot.  


 


4. Wracając z Kosmosu trzeba brać pod uwagę że ziemia się kręci bo inaczej mogłoby się zdażyć że ruscy wylądują na Hawajach. Trzeba ucelować tak aby, wprowadzić obiekt w odpowiednim miejscu w strefę oddziaływania ziemi. Można by korygować to w obszarze bliskim ziemi ale na to trzeba by paliwa.


                                                                       


 

Oceń: (0) (0)

Lanark 2007-05-16 12:51:39

Dlatego, ze wiatry na duzych wysokosciach wieja z zachodu. Samolot leci wzgledem wiatru. Lecac "z wiatrem" leci szybciej wzgledem ziemi. Z Europy do Ameryki samolot leci "pod wiatr" czyli wolniej wzgledem ziemi.


Np. maly samolot, lecac "pod wiatr", moze (dla obserwatora z ziemi) stac w powietrzu, zakladajac, ze predkosc wiatru jest bardzo duza.  

Zgłoś nadużycie

Dodaj odpowiedź do pytania

Teraz bez logowania

Zadaj własne pytanie

Teraz bez logowania

Inne pytania z tej kategorii

Chcesz odpowiedzi do...

Autor: zanka1996, Odpowiedzi: 29

Najbliższa gwiazda...

Autor: KrzysztofMoskal, Odpowiedzi: 1

Czy można obliczyć...

Autor: kinia0808, Odpowiedzi: 2

Gdy przestawimy 2 z...

Autor: Czarna_, Odpowiedzi: 1

Jak rozwiazac to...

Autor: kubota99, Odpowiedzi: 1