Oceń: (0) (0)

Rosco

, 2007-03-04 07:06:22, 2 odp

Czy ściemniacz oszczędza ?

Czy ściemnianie zwykłej żarówki za pomocą ściemniacza powoduje oszczędność energji elektrycznej ?

Odpowiedzi udzielone na to pytanie

5 minut temu


Oceń: (0) (0)

Piov 2008-02-06 19:25:09

Ciekawosta, można już kupić w cenie ok 50 zł lampy energooszczędne pozwalające na zmiane ich jasności. Co ciekawe jasność zmienia się przy użyciu zwykłego włącznika ściennego...

Oceń: (0) (0)

Iwo 2007-03-26 00:05:15

Używanie ściemniacza   powoduje wprawdzie zmniejszenie zużycia energii elektrycznej lecz nie jest to dobry sposób na jej oszczędzanie.  Zwykła żarówka zasilana niższym napięciem (w przybliżeniu taka jest zasada działania ściemniacza) pracuje z bazdzo niską sprawnością. Można powiedzieć że utrata jasności świecenia jest niewspółmniernie większa niż oszcędność poboru mocy. Włókno żarówki przy odpowiednio niskim napięciu może nawet wogóle nie świecić,  będzie się wtedy zachowywało jak grzałka elektrycna - emitująca niewidzialne dla ludzkiego oka promieniowanie podczerwone. Ze względu na sprawnośc w celu zaoszczędzenia energii lepiej zastosować pracującą przy pełnym napięciu zasilajacym żarówkę o mniejszej mocy. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie (na przykład w żyrandolach) kilku żarówek zapalanych kolejno w zalezności od tego ile światła potrzeba.

 Należy sobie zdawać sprawę że zwykłe żarówki nawet przy właściwym napięciu zasilającym mają bardzo niską sprawność więc warto je zastępować znacznie bardziej ekonomicznymi tak zwanymi żarówkami energooszczędnymi (właściwie nie są to żarówki lecz miniaturowe jarzeniówki).

Zgłoś nadużycie

Dodaj odpowiedź do pytania

Teraz bez logowania

Zadaj własne pytanie

Teraz bez logowania

Inne pytania z tej kategorii

Szukam dobrego...

Autor: jankal, Odpowiedzi: 0

zimno mi a wam?

Autor: zula1122, Odpowiedzi: 4

czy opłaca się wydać...

Autor: sugardrops, Odpowiedzi: 1

zapowietrzone kaloryfery

Autor: ~kava, Odpowiedzi: 3

Jak pozbyc sie mröwek?

Autor: wampa, Odpowiedzi: 1