Oceń: (0) (0)

KrzysztofMoskal

, 2010-02-24 20:48:08, 3 odp
Tematy: to, ścisłe, co, nauki

Co to są nauki ścisłe?

Odpowiedzi udzielone na to pytanie

5 minut temu


Oceń: (0) (0)

KrzysztofMoskal 2010-02-27 15:57:37

Kolego,a gdzieś zgubił astronomię to przecież podstawowa z nauk ścisłych( jak napisałeś), gdy Einstein ogłaszał teorię względności, to jego wyliczenia matematyczne się nie zgadzały za każdym razem . Dopiero odkrycie Edwina P. Hubble'a i podanie zalerzności rozszerzania się Wszechświata dały Einsteinowi możliwości nad kontynuowaniem teorii względności. I takie zwroty jak ekspansja kosmosu, rozszerzanie się Wszechświata, Ciemna Materia, Ciemna Energia i wiele wiele innych to todomena raczej jednej z głównych nauk ścisłych - astronomi, astrofizyki. Matematyka jest "królową" nauk ściałych, natomiast astronomia jest najstarszą z nauk, i nigdy nie była i nie jest nauką " z odgałęzienia" jak napisałeś.

Oceń: (0) (0)

Gnommer 2010-02-26 21:14:26

Wybacz Krzysztofie, ale napisałeś okropne bzdury...
Za wikipedią (źródło niemerytoryczne, ale definicja zgodna z ogólnie przyjętą): "N.Ś. to inaczej nauki matematyczne i przyrodnicze, czyli grupa nauk, które zajmują się badaniem otaczającego świata oraz konstruowaniem abstrakcyjnych modeli, mogących służyć do tego opisu." Aby tworzyć wspomniany model nauki ścisłe posługują się matematyką.
Mój prof. od Ekologi podał mi zgrabniejszą definicję: Nauki ścisłe to takie w których może nastąpić kompresja informacji:
W historii (nauce humanistycznej) nie da się nic skompresować: bitwa pod grunwaldem była w 1410, a Powstanie Warszawskie w 1944 i nijak tego nie skompresujesz. Natomiast np wytrzymałość materiałów na rozciąganie jest określene wzorem (forma skompresowanego modelu, a nie serii danych: bawełna tyle a tyle, nylon tyle a tyle).
Za podstawowe nauki ścisłe uznaje się: matematykę, fizykę, chemię, biologię oraz ich odgałęzienia. Typowe nauki humanistyczne: filozofia, historia, filologia. Są też przedmioty pośrednie oraz te o które toczą się spory.

Oceń: (0) (0)

KrzysztofMoskal 2010-02-26 17:16:33

Nauki ścisłe- to dziedzina nauki, gdzie np w jednej "coś" się stanie w tym wypadku zanik pola elektromagnetycznego, to rozpocznie się reakcja łańcuchowa. Szkodliwe promieniowanie kosmiczne zagrozi naszemu życiu, odczują to pokrewne nauki ścisłe np medycyna, astonomia, ornitologia itd. Czyli jedna od drugiej jest zależna w takim czy innym stopniu, i dzięki temu odkrycie czegość w jednej dziedzinie nauki może przynieść wiele korzyści w innej dziedzinie nauki.

Zgłoś nadużycie

Dodaj odpowiedź do pytania

Teraz bez logowania

Zadaj własne pytanie

Teraz bez logowania

Inne pytania z tej kategorii

JEDYNE POPRAWNE...

Autor: lwgula, Odpowiedzi: 0

o co chodzi z...

Autor: ~pati, Odpowiedzi: 1

potrzebuje...

Autor: jejo, Odpowiedzi: 2

Dokończ xD ??

Autor: xDeeee, Odpowiedzi: 6

Jak się topi lód?

Autor: masalko_195, Odpowiedzi: 1