Oceń: (0) (0)

KrzysztofMoskal

, 2010-02-13 22:58:14, 1 odp
Tematy: Dywizjęze Związku, Polskagen Anders, DlaczegoSowieckiegowyprowadził

Dlaczego generał Anders wyprowadził Polską Dywizję ze Związku Sowieckigo podczas 2 wojny?

Odpowiedzi udzielone na to pytanie

5 minut temu


Oceń: (0) (0)

ssandi 2010-02-14 15:53:29

Na podstawie podpisanego w 1941 roku układu Sikorski - Majski na terenie ZSRR miała m.in. powstać polska armia podlegająca rządowi londyńskiemu.
Na przywódcę polskiej armii wybrano gen. Władysława Andersa. Anders sprzeciwiał się planom władz ZSRR, które chciały wysyłać na front małe oddziały nieuzbrojonych Polaków bez wcześniejszego przeszkolenia. W polskiej armii brakowało również oficerów. Ten problem próbował rozwiązać premier rządu londyńskiego Władysław Sikorski; zaproponował on, by ZSRR zwolniła z niewoli tysiące polskich oficerów wziętych do niewoli jesienią 1939, jednak Stalin oświadczył, iż ci oficerowie w momencie wybuchu wojny wojny pomiędzy ZSRR a III Rzeszą zbiegli do Mandźurii (naprawdę zostali zabici w Katyniu w 1940).
W obliczu tych problemów gen.Anders zdecydował się wyprowadzić polską armię z ZSRR. Brytyjczycy potrzebowali wojsk do obsadzenia bogatych w ropę pól Iraku i Iranu. W zamian za przerzucenie wojsk, Wielka Brytania obiecała zaopatrzenie i uzbrojenie. Po uzyskaniu zgody Stalina cała armia została w 1942 r., ewakuowana na Bliski wschod, gdzie po połączeniu z Brygadą Strzelców Karpackich utworzyła Drugi Korpus Polskich Sił Zbrojnych.

Zgłoś nadużycie

Dodaj odpowiedź do pytania

Teraz bez logowania

Zadaj własne pytanie

Teraz bez logowania

Inne pytania z tej kategorii

kiedy...

Autor: KrzysztofMoskal, Odpowiedzi: 1

Jaką role religia...

Autor: harypiter, Odpowiedzi: 2

Czego od Kzyżaków...

Autor: ewkia, Odpowiedzi: 1

Jak to napisac??

Autor: fajna14, Odpowiedzi: 1

Jak ubierano się w...

Autor: matusia123, Odpowiedzi: 3