Oceń: (1) (0)

~Madzia

, 2009-11-29 15:47:38, 3 odp
Tematy: RomantykPozytywistaprus, Lalka

Wokulski - pozytywista czy romantyk ?

Wypracowanie min 25O slow :/

Odpowiedzi udzielone na to pytanie

5 minut temu


Oceń: (0) (0)

MarcoKaka 2012-04-23 17:38:13

A kto to?

Pozostałe 11 minut temu

Zobacz też: Podoba wam się imie Jordan? ;)
Oceń: (0) (0)

ssandi 2009-11-29 17:16:30

Nie jestem w stanie napisać Ci teraz wypracowania od tak, od ręki, ale mogę dać Ci wskazówki, jak należy napisać zadanie :)
1. Rozpoczęcie - przedstawienie postaci. Wokulski głównym bohaterem powieści Prusa pt."Lalka".
Kupiec, pochodzący z mieszczaństwa, zakochany w arystokratce Izabeli, powstaniec styczniowy i zesłaniec, pasjonat nauki. Na końcu akapitu napisz, że "Teraz rozważę, czy Wokulski był romantykiem czy pozytywistą".
2. Wokulski to romantyk - miłość do Izabeli od pierwszego wejrzenia, chęć całkowitego poświęcenia się i służenia ukochanej kobiecie, miłość jako główna motywacja do przeprowadzenia zmian we własnym życiu (by przypodobać się Izabeli, Wokulski wybrał się na wojnę, by na dostawach dla wojska powiększyć majątek. Kiedy wrócił do Warszawy często bywał w "wyższych sferach", by zwrócić na siebie uwagę Izabeli), ciągłe rozmyślanie o ukochanej, miłość jako powód częstych zmartwień Wokulskiego. Udział w ostatnim romantycznym polskim powstaniu - powstaniu styczniowym, walka o Polskę, zesłanie na Syberię.
3. Wokulski jako pozytywista - dzięki pracy wyrwał się z biedy i został bogatym kupcem, prowadzi sklep. Pasjonat nauki, w młodości studiował nauki ścisłe na uniwersytecie. Chętnie rozmawia z naukowcem Julianem Ochockim o prowadzonych przez niego badaniach. Składa wizytę wynalazcy "metalu lżejszego niż powietrze" profesorowi Geistowi w Paryżu, finansuje mu badania. Pomaga ubogim ludziom, daje zatrudnienie Wysockiemu i Węgiełkowi, pochwala dobroczynną działalność prezesowej Zasławskiej. W pracy jest bardzo wytrwały, skrupulatny i uparty, biznesowi poświęca wiele uwagi, jest oszczędny, bardzo dba o sklep (niestety, z czasem sklep upada i przejmują go Żydzi).
4 Zakończenie - nie da się jednoznacznie powiedzieć czy Wokulski to romantyk czy pozytywista.
Należy do tzw. pokolenia przejściowego, które urodzone, co prawda w romantyzmie, znaczną część życia spędziło w pozytywizmie przejmując jego ideały. Łączy w sobie cechy zarówno romantyczne (miłość, patriotyzm) jak i pozytywistyczne (kult pracy i nauki, praca organiczna, praca od podstaw).

Oceń: (0) (0)

ZapiX2PalcE 2009-11-29 16:14:35

Stary i zmęczony życiem Polak - Skawiński - obejmuje posadę latarnika w nadmorskim miasteczku Aspinwall. Ma za sobą burzliwe życie: w powstaniu listopadowym walczył o niepodległą Polskę, potem bił się wszędzie tam, gdzie walczono o wolność: w Hiszpanii, we Francji, na Węgrzech, w Stanach Zjednoczonych. Potem już nie potrafił ułożyć sobie życia, wciąż prześladował go pech. Liczy na to, że w zaciszu latarni morskiej już nic mu nie zagrozi. Pensję przesyła na konto Towarzystwa Polskiego. Za ojczyzną właściwie przestał tęsknić, ceni spokój. Dlatego wybiera Aspinwall i pracę latarnika, bo właśnie na latarni udaje mu się rozpocząć ciche, spokojne życie. Wiele rozmyśla i wspomina nie zaniedbując nigdy swoich obowiązków. Podziwia tropikalną przyrodę, zaprzyjaźnia się z odwiedzającymi jego latarnię ptakami.
Pewnego dnia oprócz zapasów żywności Skawiński otrzymuje paczkę z książkami. Jest wśród nich Pan Tadeusz A. Mickiewicza. Podczas lektury zapomina o tym, gdzie jest. Czuje się znowu w swojej ojczyźnie, za którą tak bardzo tęsknił. W końcu zapada w długi, mocny sen o Polsce.
Następnego ranka otrzymuje wiadomość, że przez jego zaniedbanie rozbiła się łódź. Dopiero wtedy uświadamia sobie, że nie zapalił latarni. Zostaje zwolniony z posady i musi wyruszyć na nowe drogi tułactwa, tym razem ma przy sobie cząstkę ojczyzny - Pana Tadeusza.
Treścią noweli jest los jednego z polskich emigrantów, którzy po powstaniu listopadowym byli zmuszeni opuścić swoją ojczyznę na zawsze. Utwór powstał w Stanach Zjednoczonych w trakcie podróży Sienkiewicza po tym kraju. Ma wyraźnie charakter dydaktyczny: kontynuuje misję Pana Tadeusza, który w życiu starego latarnika odegrał tak ważną rolę.

Zgłoś nadużycie

Dodaj odpowiedź do pytania

Teraz bez logowania

Zadaj własne pytanie

Teraz bez logowania

Inne pytania z tej kategorii

Która z tych form...

Autor: eeek, Odpowiedzi: 8

wiersz: W malinowym...

Autor: slodkaidiotka, Odpowiedzi: 4

na ile czlowiek moze...

Autor: ~Martyna, Odpowiedzi: 1

Jak napisać wizytówkę?

Autor: karinas444, Odpowiedzi: 4

Czy ktoś zna dokładne...

Autor: lotnik, Odpowiedzi: 1