Oceń: (0) (0)

Gosia82

, 2009-06-23 07:27:44, 1 odp

Czy wolno mi sprzedać palety?

Witam.


Sprawa wyglada tak. Kupujemy różne rzeczy do naszej firmy i przychodzą one na paletach. do części naliczana jest opłata za nie. W ksiegowości zostały one wprowadzone na stan. Pytanie brzmi czy możemy je odsprzedać albo firmie od której je mamy albo innej firmie zewnętrznej?


druga sytuacja wygląda tak że do faktury nie są doliczone koszty palety jednorazowej nam one nie są potrzebne czy możemy je również odsprzedać lub dać swoim pracownikom za symboliczną złotówkę jako odpad?? Również jest potrzebne KPO?


Bardzo proszę o pomoc jakie są warianty pozbycia się w legalny sposób palet??

Odpowiedzi udzielone na to pytanie

5 minut temu


Oceń: (0) (0)

wilczynska 2009-06-23 12:29:04

Według przepisów ustawy o odpadach należy postępować tylko z paletami będącymi odpadami, a więc paletami uszkodzonymi lub jednorazowymi i niezależnie od tego, czy są przekazane dalej nieodpłatnie czy za symboliczną złotówkę. Ich przekazanie wymaga karty przekazania odpadu (KPO).
Nieuszkodzone palety wielokrotnego użytku nie są odpadem i traktuje się jak każdy inny towar, czyli ich nieodpłatne przekazanie czy sprzedaż nie wymaga KGO.


Inna sprawa to opłata za palety (jako towar i jako odpad) i księgowanie tego.


Uwaga: Pracownikom można od 14.01.2009 r. przekazać palety (15 01 03 ? opakowania z drewna) zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 19 grudnia 2008 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie listy rodzajów odpadów, które posiadacz odpadów może przekazywać osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym niebędącym przedsiębiorcami, oraz dopuszczalnych metod ich odzysku (Dz. U. Nr 235/2008 r., poz. 1614), ale tylko do:
- wykorzystania jako paliwo (odzysk R1),
- wykonywania drobnych napraw i konserwacji lub do wykorzystania ich funkcji opakowaniowych (odzysk R14).

Zgłoś nadużycie

Dodaj odpowiedź do pytania

Teraz bez logowania

Zadaj własne pytanie

Teraz bez logowania

Inne pytania z tej kategorii

Co robić z odpadami?

Autor: Martaaa, Odpowiedzi: 2

Odpady Komunalne?

Autor: OlaB, Odpowiedzi: 1

Gdzie oddać żużyte...

Autor: Gosia82, Odpowiedzi: 1

Czy w zestawieniu...

Autor: agammazi, Odpowiedzi: 1

Kiedy kończy sie...

Autor: gustawWS, Odpowiedzi: 1