Oceń: (0) (0)

Slawo

, 2009-06-09 14:01:22, 1 odp
Tematy:

Czy zakład przekazujący innej firmie pojazd do fizycznej likwidacji jest wytwórcą odpadu?

Firma przekazuje do fizycznej likwidacji pojazdy do innej firmy mającej pozwolenie na wytwarzanie odpadów powstających w wyniku prowadzenia stacji demontażu pojazdów. Czy w związku z tym wytwórcą odpadów jest zakład prowadzący demontaż pojazdów a przekazanie pojazdów do fizycznej likwidacji udokumentowane będzie kartą przekazania odpadu z kodem 16 01 06 (zużyte lub nie nadające się do użytkowania pojazdy nie zawierające cieczy i innych niebezpiecznych elementów). Firma prowadząca demontaż nie posiada w przedstawionym dokumencie pozwolenia na zbieranie jakichkolwiek odpadów odpadów tylko na wytwarzanie odpadów w związku z prowadzeniem stacji demontażu pojazdów. 

Odpowiedzi udzielone na to pytanie

5 minut temu


Oceń: (0) (0)

wilczynska 2009-06-27 22:09:42

Prowadzący stację demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji musi w decyzji w zakresie gospodarki odpadami mieć określone rodzaje i ilości odpadów przewidzianych do odzysku w procesie R14 i R15 oraz do wytworzenia (np. szyby, opony, akumulatory, oleje, blacha ?). Nie musi mieć zezwolenia na zbieranie odpadów, gdyż przyjęcie wraków do odzysku nie spełnia definicji zbierania (wg art. 3 UO), bo przez zbieranie odpadów rozumie się ?każde działanie, w szczególności umieszczanie w pojemnikach, segregowanie i magazynowanie odpadów, które ma na celu przygotowanie ich do transportu do miejsc odzysku lub unieszkodliwiania?.


To przekazujący wrak do stacji demontażu jest wytwórcą odpadu:
 ? 16 01 04* - jeżeli wrak posiada niebezpieczne ciecze i inne niebezpieczne elementy (np. paliwo, olej silnikowy, olej hydrauliczny, akumulator, filtr olejowy ?),
- 16 01 06 ? jeżeli wrak jest ?osuszony? i nie posiada niebezpiecznych elementów.
Tak więc firma przekazująca wrak wystawia kartę przekazania odpadu i powinna mieć decyzję na wytworzenie takiego odpadu.


Przedsiębiorca prowadzący stację demontażu potwierdza na karcie przekazania odpadu przyjęcie tego odpadu i oprócz tego, przyjmując kompletny pojazd (pojazd samochodowy kategorii M1 lub N1, określony w przepisach o ruchu drogowym, albo trójkołowy pojazd silnikowy, z wyłączeniem motocykli trójkołowych) wycofany z eksploatacji jest obowiązany do (art. 24 URP):
1) unieważnienia dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu, jeżeli była wydana, oraz tablic rejestracyjnych;
2) wydania zaświadczenia o demontażu pojazdu.
Właściciel pojazdu wycofanego z eksploatacji jest obowiązany w terminie 30 dni od dnia otrzymania zaświadczenia o demontażu pojazdu lub zaświadczenia o przyjęciu niekompletnego pojazdu złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu (art. 20 URP).

Zgłoś nadużycie

Dodaj odpowiedź do pytania

Teraz bez logowania

Tematy:

Pytania: << Poprzednie Następne >>

Zadaj własne pytanie

Teraz bez logowania

Inne pytania z tej kategorii

utylizacja wełny...

Autor: zxcvbnm1234567, Odpowiedzi: 1

Pod jakim kodem oddać...

Autor: Alka_R, Odpowiedzi: 1

Czy potrzebna jest...

Autor: Gosia82, Odpowiedzi: 1

Gdzie zdobyć kartę...

Autor: Monik, Odpowiedzi: 2

Czy muszę rejestrować...

Autor: kataloggi, Odpowiedzi: 1