Oceń: (0) (0)

KatePat

, 2006-11-26 09:41:43, 4 odp

Czy samozatrudnienie jest opłacalne?

Dostałam propozycję pracy w małej firmie. Jednak wiąże się to z koniecznością założenia jednoosobowej firmy. Proponowana pensja jest niewiele wyższa od tej, którą otrzymuję posiadając umowę na czas nieokreślony. Jak obliczyć koszty, które muszę co miesiąc i na początku działalności ponieść, aby sprawdzić, czy będzie to opłacalne?

Odpowiedzi udzielone na to pytanie

5 minut temu


Oceń: (0) (0)

KatePat 2006-12-01 20:18:26

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i rady. Pozdrawiam serdecznie.KatePat

Oceń: (0) (0)

Ulawiec 2006-11-27 09:48:40

pamietaj tez o tym ze pracujac na zasadzie samozatrudnienia nie przysługuje Ci płatny urlop, zwolnienie lekarskie tez moze pracodawce mało obchodzic-umawiasz sie na wykonanie pracy na okreslony termin i musisz go dotrzymac.

Oceń: (0) (0)

MichalBorkowski 2006-11-26 13:44:15

Do kosztów założenia działalności gospodarczej dodałbym również czas poświęcony na załatwienie wszystkich spraw. Zajmuje to około dwóch dni. Jeśli nie ma Pani smykałki do rozliczeń z zusem, urzędem skarbowym to również ważne jest znalezienie dobrego biura rachunkowego (koszt zależny jest najczęściej od wielkości miasta i renomy biura rachunkowego ale waha się między 100 a 250 zł netto).

Oceń: (0) (0)

Konrad 2006-11-26 13:17:15

Jeżeli proponowana pensja jest niewiele wyższa od tej którą otrzymujesz teraz to nie opłaci Ci się przechodzić na samozatrudnienie. Będąc na samozatrudnieniu musisz się liczyć z tym że trzeba będzie co miesiąc skłądać deklaracje PIT5 i samemu regulować zobowiązania wzg. ZUS. Poza tym chcący wziąść kredyt, przy działalności w pierwszym roku prowazenia jest to nie możliwe.


Jakie się wiążą z tym koszty.


Koszty początkowe:


Wpis do ewidencji działalności gospodarczej 100 zł (póżniejsze zmiany 50 zł)


Póżniejsze koszty to składka ZUS ok. 250 zł (przez pierwsze 2 lata prowadzenia działalności, w przypadku gdy nie prowadziłaś przez ostatnie 5 lat firmy). Przechodząc na samozatrudnienie musisz się liczyć z tym, że od takiej składki to już praktycznie nic nie odłoży Ci się na emeryturę, więc należy jeszcze pomyśleż o odkładaniu samemu na przyszłość i najlepiej jakby te pieniądze to była różnica pomiędzy tym co dostajesz pracując na umowę o prace, a tym co będąc na samozatrudnieniu.


I pamiętaj że prowadząc firme dostajesz kwotę brutto od której sama płacisz podatek, natomiast pracując na umowę dotajesz już kwotę netto.


Pozdrawiam


 

Zgłoś nadużycie

Dodaj odpowiedź do pytania

Teraz bez logowania

Zadaj własne pytanie

Teraz bez logowania

Inne pytania z tej kategorii

Mam 11lat moge kupić...

Autor: PytankowyPL, Odpowiedzi: 5

Jak otworzyć...

Autor: krzysek, Odpowiedzi: 5

W co zainwestować 500...

Autor: Bali__, Odpowiedzi: 8

Jakie akcje kupić...

Autor: damian.play, Odpowiedzi: 2

Jaki symbol ma główny...

Autor: Konrad, Odpowiedzi: 1