Oceń: (0) (0)

marcel421

, 2009-04-02 13:24:46, 1 odp
Tematy: sytuacji, odpowiedź

Zmiana pozwolenia wodnoprawnego jakich wymaga dokumentow ?

Proszę o odpowiedź co zrobic w sytuacji gdy zaklad przekroczy  -w stosunku do pozwolenia wodnoprawnego - ilośc odprowadzanych wód z odwadniania kopalni  W związku z zaistniała sytuacją zlecono wykonanie dokumentacji hydrogeologicznej i operato wodno-prawnego, ale prace przedlużaja się. Co możemy zrobic w międzyczasie, żeby nie płacić kar?, mandatów? w przypadku kontroli WIOS. Czy mozna wystapic o zmianę pozwolenia wodnoprawnego bez w/w dokumentow ?


Z góry dziekuję za odpowiedź. Marcel


  

Odpowiedzi udzielone na to pytanie

5 minut temu


Oceń: (0) (0)

wilczynska 2009-04-03 15:03:31

Niedawno dowiedziałam się, że wg stanowiska Ministerstwa Środowiska i orzecznictwa nie można zmieniać pozwolenia wodnoprawnego w przypadku zmiany zakresu korzystania z wód m.in. gdy zwiększa się ilości w stosunku do dopuszczalnych w pozwoleniu. Trzeba wtedy uzyskać nowe pozwolenie wodnoprawne.
Prawo wodne nie reguluje sprawy zmiany pozwolenia wodnoprawnego. Stosuje się w takim przypadku art. 155 k.p.a., według którego można zmieniać każdą decyzję za zgodą strony. Problem jest w ?stronie? postępowania, którą wg art. 127 ust. 7 PW jest:
?Stroną postępowania o wydanie pozwolenia wodnoprawnego jest ubiegający się o nie wnioskodawca, właściciel wody, dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej, a także właściciel urządzenia wodnego, władający powierzchnią ziemi oraz uprawniony do rybactwa znajdujący się w zasięgu oddziaływania zamierzonego korzystania z wód lub planowanych do wykonania urządzeń wodnych.?
Przy zwiększeniu m.in. ilości odprowadzanych ścieków może dojść nowa ?strona? postępowania, dlatego nie może to być postępowanie o zmianę pozwolenia (dla poprzedniej ilości stron), lecz o nowe pozwolenie z nowym ustaleniem stron postępowania.


Co należy dołączyć do wniosku o pozwolenie wodnoprawne, reguluje art. 131 PW. Wymagany jest m.in. operat wodno prawny. Natomiast od 30.07.2005 r. dokumentacja hydrogeologiczna w przypadku odwodnienia zakładu górniczego nie jest wymagana zawsze, lecz tylko wtedy, gdy jej sporządzenie wynika z przepisów odrębnych.
Można więc wyjaśnić tę kwestię z urzędnikiem, który będzie wydawał pozwolenie wodnoprawne.

Zgłoś nadużycie

Dodaj odpowiedź do pytania

Teraz bez logowania

Zadaj własne pytanie

Teraz bez logowania

Inne pytania z tej kategorii

Jak przejąć porzucony...

Autor: Cywil, Odpowiedzi: 1

Jaka jest podstawa...

Autor: Martaaa, Odpowiedzi: 1

Sąsiad wyciął drzewa...

Autor: McCubeo, Odpowiedzi: 2

Czy należy zgłaszać...

Autor: marcel421, Odpowiedzi: 1

Czy odprowadzanie wód...

Autor: jaworka4, Odpowiedzi: 1