Oceń: (0) (0)

wofam

, 2009-03-19 15:34:39, 1 odp
Tematy: dlategoalkoholi, procesu

Skąd wziąść wskaźniki emisji dla procesu lakierowania frontów meblowych??

Urząd marszałkowski zarzucił mi że w ostatnim (za II półrocze 2008) zbiorczym zestawieniu indormacji o zakresie korzystania ze srodowiska w nie mam podanych wskaźników emisji i Pani nie wie skąd mi się wzięła emisja.


Emisję obliczam z procentowych zawartości zanieszczyszczeń z kart charakterystyki i zużyć lakierów.Skąd wziąść te wskaźniki  dla procesu lakierowania frontów meblowych np. dla alkoholi alifatycznych, eterów itd. albo jak je obliczy? Używamy około 50 różnych rodzajów lakierów , każdy o innym składzie chemicznym.


Wszystkie moje dokładne wyliczenia emisji i opłat były załączone do tego zestawienia, ale Panią to nie przekonuje, bo ona nie wie co ma wstawić w swoim programie w miejscu wskaźników, dlatego kazała mi je podać. Od 6 lat jest wysyłane w takiej formie, i nigdy nie było problemów ani z marszłkiem ani z wios-iem (kontrole mam co roku). Jak Panią pytałam jak to policzyć to odpowiedział, że nie zna zakładu ale ja muszę jakoś to podać. Dzwoniłam do Wios-iu, tam powiedziano mi, że nie ma takich wskaźnuików i nie da się ich wyliczyć. Dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedzi udzielone na to pytanie

5 minut temu


Oceń: (0) (0)

wilczynska 2009-03-20 00:30:34

Z pytania wynika, że prawidłowo jest naliczona opłata za korzystania ze środowiska za emisję substancji lotnych z procesu lakierowania frontów meblowych.
W tym przypadku nie ma bardziej prawidłowych wskaźników emisji niż właśnie te określone w kartach charakterystyki poszczególnych materiałów (lakierów, rozcieńczalników, utwardzaczy itp.), gdyż wskaźnik emisji z lakierowania to nic innego jak właśnie procentowa zawartość poszczególnych substancji lotnych (tych, które odparują w czasie lakierowania i suszenia).
Przykład:
Jeżeli w danym lakierze zawartość alkoholu alifatycznego wg karty charakterystyki wynosi 20 %, oznacza to, że 20 % z całej masy lakieru to jest alkohol etylowy, który będzie w całości wyemitowany do powietrza w wyniku odparowania (najczęściej zakłada się, że wszystko odparuje w zakładzie, chociaż zwykle część jeszcze odparowuje u klienta, który kupi taki mebel).
Wskaźnik emisji w wysokości 20 % to inaczej wskaźnik w wysokości 0,2 kg/kg albo 200 g/kg albo 0,2 Mg/Mg albo 200 kg/Mg ?Jako że wielkość emisji należy podać w kilogramach, to wskaźnik podaje się w takiej jednostce, aby po przemnożeniu przez zużycie wynikowa emisja była w kilogramach.
Rozporządzenie w sprawie wzorów wykazów nie narzuca, w jakiej jednostce ma być określony wskaźnik emisji, najważniejsze aby podawana wielkość zużycia materiału odnosiła się do wskaźnika emisji. Tak więc jeżeli zużycie (w półroczu opłatowym) wyniesie np. 100 kg czyli 0,1 Mg, to emisję alkoholu alifatycznego oblicza się w zależności od tego, jak będzie wyrażony wskaźnik emisji i odpowiednio do niego zużycie:  • dla wskaźnika wyrażonego jako 20 %:  

E = 100 kg x 20 % = 20 kg  • dla wskaźnika wyrażonego jako 0,2 kg/kg: 

E = 100 kg x  0,2 kg/kg = 20 kg  • dla wskaźnika wyrażonego jako 200 kg/Mg:

E = 0,1 Mg x 200 kg/Mg = 20 kg


Oczywiście, jeżeli stosowane są jakieś urządzenia redukujące emisję, to z kart charakterystyki wynikać będzie wskaźnik unosu, a wskaźnik emisji będzie odpowiednio mniejszy.

Zgłoś nadużycie

Dodaj odpowiedź do pytania

Teraz bez logowania

Zadaj własne pytanie

Teraz bez logowania

Inne pytania z tej kategorii

Niewiem w co...

Autor: Adulinka2601, Odpowiedzi: 3

Jaki jest obowiązek...

Autor: monikap1982, Odpowiedzi: 1

Jaki jest tryb...

Autor: michał_c, Odpowiedzi: 2

Jakie są wady...

Autor: L66MUNDEK, Odpowiedzi: 1

Co to jest emisja...

Autor: Monik, Odpowiedzi: 1