Nasza firma planuje wprowadzić selektywną zbiórkę odpadów, w tym ulegających biodegradacji (kod 20 01 08, 20 02 01). Czy możemy we własnym zakresie, na terenie naszej nieruchomości, poddać kompostowaniu w/w odpady? Musimy starać się o pozwolenie? Jakie wymagania powinien spełniać kompostownik.
Wytyczne dotyczące wymagań dla procesów kompostowania, fermentacji i mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów
(według stanu prawnego na dzień 15 grudnia 2008 r.)
Na kompostowanie odpadów biodegradowalnych (odzysk R3 wg załącznika nr 5 ustawy o odpadach) należy uzyskać zezwolenie na odzysk odpadów. Wymagania prawne w tym zakresie określa art. 26 i 27 ustawy o odpadach.
Wytworzony kompost spełniający wymagania nawozu organicznego (wg ustawy o nawozach i nawożeniu) może być wykorzystany już nie jako odpad ale jako produkt (do nawożenia, rekultywacji).
W czasie kompostowania zostaną też wytworzone nowe rodzaje odpadów z podgrupy 19 05 albo 19 06 katalogu odpadów, na których wytwarzanie należy mieć pozwolenie (> 5 tys. ton/rok) albo należy złożyć informację (> 5 ton/rok) ? wg art. 17 ustawy o odpadach.
Odcieki z kompostownika nie powinny zanieczyszczać terenu (ziemi i wód podziemnych czy powierzchniowych). Co do wymagań technicznych i technologicznych proponuję poszukać informacji w Internecie (np. http://pl.wikipedia.org/wiki/Kompostowanie) oraz nawiązać kontakt z kimś, kto ma już praktyczne doświadczenie w kompostowaniu tego typu odpadów.
Tematy: wymagania
Pytania: << Poprzednie Następne >>