Oceń: (0) (0)

merimax

, 2008-01-17 21:45:09, 4 odp

Firma, spółka, korporacja?

Witam


Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić różnice między firmą, spółką i korporacją? Jak odróżnić jedno od drugiego? Kiedy coś jest tym lub tamtym?


dziękuję

Odpowiedzi udzielone na to pytanie

5 minut temu


Oceń: (0) (0)

Konkretna 2015-07-31 16:23:52

Jeżeli myślisz o założeniu firmy to teraz opłaca się iść w budownictwo w transport lub eksport. Bardzo przydatne przy eksporcie są certyfikaty które można zdobyć tutaj http://certyfikaty-rosja.pl/ np przy eksporcie do Rosji takie certyfikay dają większe możliwości, a ponoć to bardzo opłacalne.

Oceń: (0) (0)

merimax 2008-01-27 13:44:53

Dzięki za pomoc!

Oceń: (0) (0)

Mateusz 2008-01-18 09:18:36

W polskim prawie (gł. kodeksie spółek handlowych i kodeksie cywilnym) 
istnieje określenie spółki (tylko). Natomiast słowo "korporacja" jest to tłumaczenie z ustawodawstwa amerykańskiego - gdzie odpowiednik naszej spółki akcyjnej, to właśnie ich "corporation". Ponieważ sporo międzynarodowych spółek ma swoje korzenie w USA, potocznie mówi się na spółki działające globalnie, właśnie korporacje.

Oceń: (0) (0)

mareksko 2008-01-17 23:07:24

Trudno jest określić jakie są różnice między firmą, spółką i korporacją, bo nie są to pojęcia rozłączne. Nie jest zatem tak, że jeśli jakaś organizacja jest firmą, to nie jest spółką i korporacją; jeśli organizacja jest spółką, to nie jest korporacją i firmą itd.

Firma może (ale nie musi) być spółką i/lub korporacją. Określenia "firma" używa się potocznie do oznaczenia takiego przedsięwzięcia, które nastawione jest na zysk. Zatem firmami są wszystkie te podmioty czy organizacje, których celem jest zarabianie pieniędzy. Z punktu widzenia prawnego firma to nazwa, pod którą osoba fizyczna lub prawna prowadzi przedsiębiorstwo; jest dobrem niematerialnym, ale mającym wartość majątkową

Spółka to pojęcie prawne odnoszące się do typu własności danego podmiotu. Według prawa: rodzaj działalności osób fizycznych lub prawnych oparty na umowie albo statucie, a mający zazwyczaj na celu prowadzenie działalności gospodarczej. Zatem wedle definicji podanej powyżej (potocznie) spółka jest firmą a (prawnie) spółka ma firmę.

Z kolei korporacja odnosi się do charakteru organizacji. Obecne najczęściej używa się tego określenia do dużych przedsiębiorstw, działających na terenie całego kraju, posiadających wiele oddziałów i często prowadzących różnego  rodzaju działalności. Często są to także organizacje o zasięgu międzynarodowym. Przykładem korporacji są takie firmy jak Procter&Gamble, Microsoft czy niektóre banki. Korporacje zazwyczaj są spółkami i firmami (potocznie) lub posiadają firmę (z punktu widzenia prawa).

Zgłoś nadużycie

Dodaj odpowiedź do pytania

Teraz bez logowania

Zadaj własne pytanie

Teraz bez logowania

Inne pytania z tej kategorii

...

Autor: ~Wpisz nick...., Odpowiedzi: 8

...

Autor: Szwedzik13, Odpowiedzi: 7

Legalizacja w Polsce

Autor: wujaszek, Odpowiedzi: 6

Czy zyski z gieldy...

Autor: jorok, Odpowiedzi: 3

Linki