Oceń: (0) (0)

Robert750

, 2006-09-10 02:23:42, 2 odp

hipoteka a skarga pauliańska

Mam zasądzone w sprawie karnej na podstawie powództwa adhezyjnego 30 tys. złotych od osoby, która mnie oszukała przyjmując zadatek w tej kwocie na zakup od niej mieszkania a nastepnie nie wykonując postanowień umowy przedwstępnej przywłaszczyła sobie tą kwotę.

Od czasu otrzymania ode mnie zadatku w w/w kwocie do czasu skazania osoba ta wyraziła zgodę na obciążenie hipoteki swojego mieszkania w celu otrzymania kredytu hipotecznego przez córkę tej osoby w kwocie 60 tys. zł. ( kredyt na 20 lat).

Co mogę zrobić w tym przypadku aby odzyskać pieniądze( 30 tys.+odsetki od 2003 roku+ ewent. nastepne 30 tys. tytułem zwrotu 2-krotnosci zadatku)- czy złożyć skargę pauliańską i próbować doprowadzić do unieważnienia zajęcia hipoteki przez bank, który udzielił córce tej osoby kredytu na hipotekę tego mieszkania, które ja wcześniej miałem kupić dając zadatek czy też nie mam na to szans i w tym przypadku jak załatwić wpis do hipoteki tego mieszkania na obciążenie go długiem w/w i jaki jest tego koszt?

Oczekuję praktycznej porady od prawnika i bankowca udzielającego kredytów hipotecznych.

Odpowiedzi udzielone na to pytanie

5 minut temu


Oceń: (0) (0)

MarcoKaka 2012-06-06 01:49:02

Nie mam pojęcia

Seks 11 minut temu

Zobacz też: Do mężczyzn!!! Co mam zrobić?
Oceń: (0) (0)

andrzej 2006-09-10 17:47:34

Jeżeli hipoteka uniemożliwia skuteczną egzekucję, na pewno można wnosić o uznanie jej za nieskuteczną, o ile wykaże się pozostaje elementy skargi pauliańskiej:

Art. 527. § 1. Gdy wskutek czynności prawnej
dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała
korzyść majątkową, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności
za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze
świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała
lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć.
§ 2. Czynność
prawna dłużnika jest dokonana z pokrzywdzeniem wierzycieli, jeżeli
wskutek tej czynności dłużnik stał się niewypłacalny albo stał się
niewypłacalny w wyższym stopniu, niż był przed dokonaniem czynności.
§ 3. Jeżeli
wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem
wierzycieli uzyskała korzyść majątkową osoba będąca w bliskim z nim
stosunku, domniemywa się, że osoba ta wiedziała, iż dłużnik działał ze
świadomością pokrzywdzenia wierzycieli.
§ 4. Jeżeli wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem
wierzycieli korzyść majątkową uzyskał przedsiębiorca pozostający z
dłużnikiem w stałych stosunkach gospodarczych, domniemywa się, że było
mu wiadome, iż dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia
wierzycieli.




Zgłoś nadużycie

Dodaj odpowiedź do pytania

Teraz bez logowania

Zadaj własne pytanie

Teraz bez logowania

Inne pytania z tej kategorii

Policja po roku...

Autor: kasadoks12, Odpowiedzi: 4

Gdzie można załatwić?

Autor: basidiana, Odpowiedzi: 1

Jaką kwotę pracodawca...

Autor: ajan, Odpowiedzi: 1

Czy gromadzenie...

Autor: jARRodx, Odpowiedzi: 1

Jak zatrudnić...

Autor: gonia_24, Odpowiedzi: 2

Linki