Oceń: (0) (0)

michał001

, 2009-11-05 10:54:53, 1 odp
Tematy:

Czy mogę żądać z zwrotu wartości kombinezonu motocyklowego, który uległ uszkodzeniu podczas wypadku?

Czy mogę żądać z zwrotu pieniędzy z polisy OC za kombinezon motocyklowy (buty, kask, rękawice, kurtka ochronna), które uległy uszkodzeniu podczas wypadku komunikacyjnego? 

Odpowiedzi udzielone na to pytanie

5 minut temu


Oceń: (0) (0)

Jaclaw 2009-11-14 13:12:35

Istota ubezpieczenia OC polega na tym, że ubezpieczyciel przejmuje na siebie skutki wyrządzenia przez ubezpieczonego szkody w postaci obowiązku jej naprawienia, pod warunkiem że ów ubezpieczony jest zobowiązany do ich naprawienia na podstawie przepisów kodeksu cywilnego (k.c.) o odpowiedzialności deliktowej lub kontraktowej.

Z informacji, które zawarłeś w pytaniu wynika, że szkoda powstała w związku z wypadkiem komunikacyjnym, a więc wchodzi w grę odpowiedzialność na podstawie przepisów o odpowiedzialności deliktowej. Podstawą odpowiedzialności sprawcy wypadku komunikacyjnego byłby art. 436 par. 2 k.c. w zw. z art. 415 k.c. Oznacza to, że istnieje możliwość domagania się od ubezpieczyciela naprwienia szkody w postaci zwrotu wartości stanowiącego różnicę między wartością kombinezonu nieuszkodzonego, a uszkodzonego.

W praktyce jednak jeśli wezwiesz ubezpieczyciela do zapłaty to zapewne Ci odmówi (z mojego doświadczenia wynika, że ubezpieczyciele niechętnie wypłacają odszkodowania i robią wszysko by wypłacać je w kwocie jak najniższej). Jeżeli jednak jesteś zdeterminowany, żeby odzyskać pieniądze za uszkodzenie kombinezonu, to po pisemnym wezwaniu ubezpieczyciela do zapłaty i jego odmowie zapłaty powinieneś wystąpić na drogę procesu cywilnego. W takiej sytuacji powinieneś pozwać nie tylko ubezpieczyciela, ale także sprawcę wypadku, gdyż ich odpowiedzialność jest solidarna, co oznacza, że przedmiotowego odszkodowania możesz się domagać według swego wyboru od sprawcy, od ubezpieczyciela lub i od sprawcy, i od ubezpieczyciela zaś zapłata przez jednego z nich zwalnia drugiego (art. 366 k.c.). Ze względów taktycznych w takiej sytuacji najlepiej domagać się go od obu podmiotów.

W razie procesu sądowego będziesz musiał udowodnić szkodę (tzn. że kombiezon został uszkodzony, ile był warty przed uszkodzeniem i ile stracił przez uszkodzenie na wartości), fakt że szkoda powstała w wyniku działania sprawcy wypadku, oraz że jest ona normalnym następstwem przedmiotowego zachowania, a także że sprawca ponosi za wypadek i powstanie szkody winę. Szerszą informację odnośnie tego co i w jaki sposób trzeba w takim procesie dowodzić możesz uzyskać czytając orzeczenia sądowe do wymienionych przeze mnie wyżej przepisów. Te, które ja zebrałem możesz ściągnąć w postaci pliku o nazwie Zobowiązania stąd: http://chomikuj.pl/?page=133456

Zgłoś nadużycie

Dodaj odpowiedź do pytania

Teraz bez logowania

Tematy:

Pytania: << Poprzednie Następne >>

Zadaj własne pytanie

Teraz bez logowania

Inne pytania z tej kategorii

Czy masz obowiązek...

Autor: BlackOriginals, Odpowiedzi: 1

Czy mogę wymienić...

Autor: d.karwowska, Odpowiedzi: 1

Od ilu lat można...

Autor: maciek_bandi, Odpowiedzi: 1

Czy mozna kierowac...

Autor: spyjo, Odpowiedzi: 1

Przewożenie dzieci w...

Autor: hiszpan, Odpowiedzi: 4

Linki