Oceń: (0) (0)

kinga66

, 2009-09-19 17:24:07, 1 odp

Jak policzyć opłatę za HCF do powietrza z inst. chłodniczych?

Czy trzeba mieć pozwolenie nie wprowadzanie HCF do powietrza? Czy liczyć ze zwyżką czy bez? Znam tylko ładunek  HCF. Z tego co wiem to pozwolenia wymagają substancje znajdujące się na liście substancji kontrolowanych a HCF do takich nie nalezy. Poza tym chodzi o to, że firma ma swoje filie i każda z filii to HCF wprowadza do powietrza. Czy jest jakaś maksymalna ilość przy której pozwolenie trzeba mieć?

Odpowiedzi udzielone na to pytanie

5 minut temu


Oceń: (0) (0)

kuba_01 2009-09-25 11:25:55

Emisja z instalacji chłodzniczych (klimatyzacyjnych) nie wymaga pozwolenia.


Wyjasnienie dlaczego, zrobiłem w dziale emisja do powietrza.


Nie ma więc obowiązku obliczania opłaty ze zwyżką.


Powstaje problem wysokości naliczonej opłaty w przypadku kiedy prowadzacy instalację uzupełnia instalację rzdziej niż raz na pół roku.  Problem powstaje w przypadku eksploatacji mniejszych (do 30 kilgogramów) w których zład uzupełnia się rzadziej niz co pół roku. 


Z reguły, w takich sytuacjach prowadzący ponoszą opłatę za ilość gazu uzupelnionego w trakcie okresowego przeglądu bądż po naprawie.


Z przepisów prawa wyraźnie jednak wynika, że opłatę ponosi się za ilość zanieczyszczeń wprowadzonych do powietrza w ciagu półrocza, w tej sytuacji ustalenie ilości uwolnionej substancji kontrolowanej  może sprawić prowadzącemu spoyy kłopot.


W przypadku gdy wysokość ponoszonych opłat (bez opłat za substancje kontrolowane) znacznie przekracza ustawowe 400 zł na półrocze - zawsze istnieje obowiązek poniesienia opłaty moim zdaniem mozna  dopuścić naliczanie opłat w wysokości równej ilości uzupełnionego czynnika.


 Jednak w przypadku, gdy opłata za substancje kontrolowane decyduje o konieczności lub braku obowiązku uiszczenia opłaty za korzytanie ze środowiska    ważnym jest prawidłowe ustalenie ilości ubytkow substancji kontrolowanych.


Niestety nie mam dobrego pomysłu jak ten problem w praktyce rozwiązać (ustalić ilość ubytków) gdy nie uzupełniano czynnika chłodniczego w danym roku/połroczu.


Opłaty za substancje kontrolowane nalezy rozliczać  w analogiczny sposób, jak inne zanieczyszczenia gazowo pyłowe fla każej filii oddzielnie.


Jedynie środki transportu rozlicza się w siedzibie firmy.


 

Zgłoś nadużycie

Dodaj odpowiedź do pytania

Teraz bez logowania

Zadaj własne pytanie

Teraz bez logowania

Inne pytania z tej kategorii

Opłaty środowiskowe...

Autor: wojtaskrk, Odpowiedzi: 3

Kto powinien uiszczać...

Autor: ~Paksas, Odpowiedzi: 1

Kiedy upływa termin...

Autor: uka_beskid, Odpowiedzi: 1

Szambo- czy...

Autor: Monik, Odpowiedzi: 3

Czy należy ponosic ...

Autor: marcel421, Odpowiedzi: 2

Linki